kolesarjenje po Krajinskem parku Ljubljansko barje
04. 05. 2018
V našem Kolesarskem društvu LPP znamo pripraviti dogodke, katerih se jih lahko udeležijo vsi naši zaposleni, člani in meščani Ljubljane. Le nekaj volje in malo lahkotnega poganjanja pedal, željni novih spoznanj in že ste del čudovite zgodbe.
V petkovem popoldnevu (13. 4. 2018) smo se zbrali na Dolgem mostu in se odpravili na kolesarjenje po Krajinskem parku Ljubljansko barje. Redka so mesta, kjer lahko na njihovem obrobju vidimo tako različno in bogato rastlinstvo ter živalstvo.
Z našim raziskovanjem Barja smo začeli na obrobju Ljubljane – po Učni poti Bevke nas je vodila pot do Sinje Gorice, kjer smo obiskali ribiški dom. Pot smo nadaljevali do Vrhnike, kjer smo se ustavili pri stari in opuščeni železniški postaji. Nato smo se po nekdanji železniški progi zapeljali proti Ljubljani.
Najbolj je naše udeležence navdušil močvirki tulipan, ki cveti ravno v tem obdobju in se prikazuje v vsej svoji lepoti. Naj omenimo, da je tulipan zaščitena močvirska rastlina, ki se je razširila po celotnem Barju, največ pa ga raste v okolici Bevk. Spoznali in videli smo veliko lepih in zanimivih kotičkov, saj postavljene informacijske table označujejo zanimivosti po celotnem Krajinskem parku Ljubljansko barje.
S svojimi hudomušnimi in doživetimi zgodbami je naš raziskovalni izlet lepo dopolnil naš član in udeleženec tokratnega dogodka, vodič po Barju, gospod Borislav Skubic, ki pozna Barje do zadnjega kotička. Vanj je vedno rad zahajal, ga raziskoval in občudoval, saj se zelo spreminja in je zanimivo skozi vse letne čase.
Preveč stvari smo videli in doživeli na 3-urnem kolesarjenju, da bi vam jih opisali, zato naj omenimo samo nekaj zanimivosti Ljubljanskega barja. Površino pokrivajo močvirja in travišča, kjer uspevajo značilne travniške rastlinske vrste, kot so močvirske logarice, močvirski tulipan, kalužnice, travniške orhideje... Barje je zelo pomembno gnezdišče ptic, saj tukaj gnezdi okrog 100 različnih vrst – od tega tudi nekatere ogrožene vrste, kot sta na primer veliki škurh in kosec. Od ostalih živalskih vrst omenjamo še ogroženi želvo močvirsko sklednico in vidro. Za sedaj je na barju še dovolj dvoživk (zelena rega) in žuželk. Leta 2008 je bilo Ljubljansko barje razglašeno za krajinski park. Območje Barja je zaradi kolišč in koliščarjev tudi pomembno arheološko najdišče. Tukaj so leta 2002 našli najstarejše leseno kolo na svetu.
Izlet smo zaključili tam, kjer smo začeli – na Dolgem mostu – polni lepih vtisov in navdušeni…